АНТИКРИЗОВЕ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ ЗАЛІЗНИЧНОГО ТРАНСПОРТУ В УМОВАХ ГЛОБАЛЬНОЇ ТУРБУЛЕНТНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.18664/btie.76-77.282128Ключові слова:
залізничний транспорт, антикризове управління, глобальна турбулентність, криза, загрози, антикризові заходиАнотація
Проаналізовано сучасний стан і розглянуто основні проблеми функціонування залізничного транспорту. Встановлено, що в умовах посилення зовнішніх загроз, скорочення обсягів роботи і підвищення конкуренції на ринку транспортно-логістичних послуг залізнична компанія виявилася не в змозі забезпечити стабільне функціонування і її стале соціально-економічне зростання. Доведено доцільність провадження дієвої антикризової політики на залізничному транспорті. Відзначено фрагментарну активізацію процесів антикризового управління на залізничному транспорті, зокрема за рахунок створення Антикризового штабу з відновлення сталого функціонування АТ «Укрзалізниця». Виділено ключові ризики, які обмежують стале зростання АТ «Укрзалізниця» в умовах глобальної турбулентності та домінування системної кризи в галузі. Розкрито сутність антикризового управління на залізничному транспорті і його ключові особливості. Доведено необхідність формування дієвої системи адаптивного антикризового реагування на залізничному транспорті. Розкрито ключові напрями реалізації антикризових заходів на залізничному транспорті.
Посилання
Дикань В. Л., Воловельська І. В. Основні цілі системи економічної безпеки залізничного транспорту в постіндустріальний період. Вісник економіки транспорту і промисловості. 2021. № 75. С. 7-15.
Дикань О. В., Токмакова І. В. Антикризова стратегія як основа економічної безпеки залізничного транспорту. Управління економічними системами та процесами в умовах глобалізаційних трансформацій: колективна монографія за ред. д.е.н., проф. В. В. Прохорової. Х.: Видавництво Іванченка І.С., 2020. С. 176-184.
Каличева Н. Є. Забезпечення конкурентоспроможності підприємств залізничного транспорту (методологічні аспекти): монографія. Харків: УкрДУЗТ, 2019. 391 с.
Корінь М. В. Розвиток інфраструктури залізничного транспорту в умовах транскордонного співробітництва: монографія. Харків: УкрДУЗТ, 2019. 401 с.
Овчиннікова В. О., Колєснік А. Ю., Гаврищук М. А. Концептуальні положення управління підприємством в умовах пандемії та становлення цифрової економіки. Причорноморські економічні студії. 2021. Вип. 69. С. 36-40.
Панченко Н. Г. Антикризовий підхід до розвитку соціальної відповідальності на залізничному транспорті України. Ефективна економіка. 2018. № 11. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/11_2018/67.pdf (дата звернення: 05.02.2022).
Чаркіна Т. Ю. Концептуальні засади забезпечення антикризового управління пасажирського комплексу залізничного транспорту. Економiка та держава. 2020. № 12. С. 45-49.
Економічна статистика / Економічна діяльність / Транспорт. Державна служба cтатистики України: веб-сайт. URL: http://www.ukrstat.gov.ua/ (дата звернення: 14.02.2022).
Анбандлінг АТ «Укрзалізниця»: Лібералізація ринку оперування вантажними вагонами. Ukraine Rail Monitoring: веб-сайт. URL: https://urm.media/anbandling-at-ukrzalizniczya-liberalizacziya-rinku-operuvannya-vantazhnimi-vagonami/ (дата звернення: 21.02.2022).
УЗ обіцяє відремонтувати 650 км колій у 2022 році. Ukraine Rail Monitoring: веб-сайт. URL: https://urm.media/uz-obiczyaye-vidremontuvati-650-km-kolij-u-2022-roczi/ (дата звернення: 10.02.2022).
Реформа Укрзалізниці – потяг зрушив з місця. agropolit.com: веб-сайт. URL:
https://agropolit.com/spetsproekty/961-reforma-ukrzaliznitsi--potyag-zrushiv-z-mistsya (дата звернення: 15.02.2022).
Расширенные данные по обороту, вагоноотгрузкам, рабочему парку. Центр транспортных стратегий: веб-сайт. URL: https://cfts.org.ua/stat/oborot_otgruzki_park (дата обращения 12.02.2022).
Звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань Укрзалізниці. Ukraine Rail Monitoring: веб-сайт. URL: https://urm.media/zvit-timchasovoyi-slidchoyi-komisiyi-verhovnoyi-radi-ukrayini-z-pitan-ukrzalizniczi/ (дата звернення: 20.02.2022).
На сети «Укрзализныци» стоят без движения или временно оставлены 94 грузовых поезда. Центр транспортных стратегий: веб-сайт. URL: https://cfts.org.ua/news/2022/02/11/na_seti_ukrzaliznytsi_94_gruzovykh_poezda_stoyat_bez_dvizheniya_ili_vremenno_ostavleny_69034 (дата обращения 12.02.2022).
Про утворення Антикризового штабу з відновлення сталого функціонування акціонерного товариства «Українська залізниця»: Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2021р. № 967. Законодавство України: веб-сайт. URL:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/967-2021-%D0%BF#Text (дата звернення: 12.02.2022).
Уряд схвалив створення Антикризового штабу Укрзалізниці, перше засідання присвячене стану закупівель матеріально-технічного забезпечення. АТ Укрзалізниця»: веб-сайт. URL: https://www.uz.gov.ua/press_center/up_to_date_topic/559741/ (дата звернення: 12.02.2022).
Антикризисный штаб «Укрзализныци» занялся проблемами грузоперевозок. Інтерфакс Україна: веб-сайт. URL: https://interfax.com.ua/news/economic/771030.html (дата звернення: 12.02.2022).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).