КОНКУРЕНЦІЯ: СУЧАСНЕ РОЗУМІННЯ, СУТНІСТЬ ТА ВПЛИВ НА РИНКОВУ ЕКОНОМІКУ
DOI:
https://doi.org/10.18664/btie.85.306327Ключові слова:
ринкове середовище, конкуренція, еволюція, трансформація, розвиток, гіперзв’язані інтелектуально-інформаційні бізнес-системиАнотація
Конкуренція виступає базисом розвитку та функціонування соціальноекономічних систем. Конкурентні відносини мають безпосередній вплив на результати економічної діяльності суб’єктів. Стаття присвячена дослідженню теоретичних аспектів конкуренції та її ролі на ринку. Сформовано основні принципи та положення поняття «конкуренція» та наведено її основні характеристики. Встановлено, що трансформація бізнес-середовища є засобом формування нових конкурентних відносин. Відзначено, що в умовах трансформації бізнес-середовища відбувається формування теорії мережевої інтелектуально-інформаційної конкуренції, яка визначає низку цілей та принципів розвитку динамічних конкурентних переваг підприємств. Зауважено, що під тиском глобалізації інтеграційна взаємодія суб’єктів господарювання має значний вплив на конкуренту боротьбу.
Посилання
Портер М. Стратегія конкуренції. Пер. з англ. А. Олійник, Р. Сільський. К.: Основи, 2009. 390 с.
Porter M. E. How Competitive Forces Shape Strategy. Harvard business review. 1979. Vol. 57. No. 2. P. 137-145. URL: https://asiakas.kotisivukone.com/files/laatuoptimi2013.kotisivukone.com/tiedostot/porter_5competitive_forces.pdf.
Smith A. The Wealth of Nations. Glazgo: R.X. Campbell, A.S. Skinner, 1976. 1002 p.
Schumpeter J.А. Theoretical Problems of Economic Growth. 1947. URL: https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-economichistory/article/theoreticalproblems-of-economicgrowth/2567028DDB45AB8D90EA2753F5D78ABA.
Пуцентейло П. Конкуренція як економічна категорія. Економіка АПК. 2013. № 4. С. 122-126.
Рудницька М.О. Мікроекономіка: навч. посіб. К.: ЦУЛ, 2008. 360 с.
Филюк Г.М. Конкуренція і монополія в епоху глобалізації: монографія Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2011. 404 с.
Корецька О. В. Розвиток теорії конкуренції і сучасне розуміння конкурентоспроможності промислових підприємств. Наукові праці МАУП. 2014. Випуск 43(4). С. 190-195.
Келічавий А. В. Еволюція конкуренції: від зародження поняття до сучасних особливостей. Соціальноекономічні проблеми сучасного періоду України. 2016. Випуск 5 (115). С. 58-64.
Шпак О. Г. Еволюція теорії конкуренції в умовах динамічного зовнішнього середовища. Вісник Хмельницького національного університету. 2011. № 6. Том 4. С. 95-98.
Квятко Т. М., Рижикова Н. І. Генезис теорій конкуренції та прикладні засади їх імплементації в інноваційноінвестиційному розвитку соціальноекономічних систем. Актуальні проблеми інноваційної економіки. 2017. № 4. С. 45-54
Шнипко О.С. Конкуренція як специфічна форма конфлікту і співіснування суб’єктів ринку. Економіка і прогнозування. 2009. № 1. С. 33–44.
Борисова Т. М. Міжнародна економічна конкуренція: навч. посіб. Тернопіль: ТНЕУ, 2019. 232 с.
Дикань В. Л. Національна модель індустріального розвитку країни: організаційно-управлінський аспект. Вісник економіки транспорту і промисловості. 2023. № 81-82. С. 11–34.
Дикань В. Л., Боровик Ю. Т., Полякова О. М., Уткіна Ю. М. Забезпечення конкурентоспроможності підприємств: навчальний посібник. Х.: УкрДАЗТ, 2011. 387 с.
Каличева Н. Є. Теоретикометодологічні засади забезпечення конкурентоспроможності підприємств залізничного транспорту в умовах трансформації бізнес-середовища: дис. … д-ра екон. наук. Український державний університет залізничного транспорту, Харків, 2019. 525 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через [ВКАЖІТЬ ПЕРІОД ЧАСУ] з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).